Bias, aneb pryč s předsudky

Informační bias, gender bias…Biasů, aneb předsudků existuje celá řada a každý nějaké ty předsudky má. Důležitá je ale schopnost je identifikovat a minimalizovat. Právě na to téma se podíváme na následujících řádcích.

Část první: Pohovor

Velmi častým místem, kde se objevují předsudky jsou pracovní pohovory. Běžně se nimi setkáme na straně hiring manažera, ale neobvyklé nejsou ani u HR specialistů. Bohužel. Uvěďme si příklad.

Náborářka i manažer sedí s kandidátem u stolu a vášnivě probírají pracovní pozici. Manažerovi se líbí, že kandidát přemýšlí velmi podobně jako on. Na věci nahlíží skoro jeho optikou, super!

Náborářka pečlivě poslouchá, občas si udělá poznámku a zároveň přemýšlí nad tím, zda má kandidát kompetence pro výkon pozice. Zároveň si uvědomuje, že manažer je velmi svéhlavý člověk a jen velmi těžko se přesvědčuje o jiném názoru.

Rozhovor probíhá, manažer je očividně spokojený. Je předkloněn, roztažené, šťastné zorničky a odpovědi občas dokonce doplní za kandidáta, čímž dává podvědomě najevo své nadšení. “Na tohle mu musím dát feedback” pomyslí si náborářka.

Pohovor se blíží ke konci a stav je, že náborářka si z odpovědí vůbec není jistá, zda kandidát splňuje kompetence. To by zas tolik nevadilo, ale co vadí určitě, je skutečnost, že kandidát měl poměrně laxní přístup ve stylu “všude jsem byl, všechno znám, od všeho mám klíče”. Navíc manažer situaci kandidátovi výrazně ulehčil svým biasem. “Ach jo, proč jsme neměli u tohoto pohovoru nějakou case study” pomyslí si.

Část druhá: Role HR a jak minimalizovat bias

Role HR je u tohoto tématu podpůrná a challengující. Je velmi důležité, aby zástupce HR dokázat bias identifikovat a upozornit na něho. Musí také zaznít ve zpětné vazbě pro hiring manažera. Zní to totiž jednoduše, ale není. Bias je jako bacil, který musíte umět nejdříve rozpoznat. Jak na to?

Vlastně je to poměrně jednoduché. Hodně pomohou tyto tři pravidla:

  • Porovnávejte vždy kandidáta s pozicí (ne, kandidáta s jiným kandidátem).
  • Vždy hledejte culture add (přínos pro firemní kulturu)  a klaďte otázky (či dávejte case studies) , které ověřují výkon a kompetence pro danou roli.
  • Nikdy neposuzujte kandidáta podle toho “jak se vám pozdává” nebo “jakou má energii”.

Část třetí: Finále

Bias je samozřejmě mnohem širší téma, o kterém jistě nepíšu naposledy. Je ale důležité se o něm pobavit. Proč?

Jednak proto, že pokud pracujete s lidmi a odbouráte ho, tak se posunete na zcela jiný level seniority, ale i z toho důvodu, že bias zkrátka nepatří na HR, ani nikoliv jinam.

Bias je nedokonalost v nás – lidech. Je ukrytá tam někde hluboko v našem mozku a má ve zvyku se ukázat, když se to nejméně hodí. V práci, s přáteli, nebo v médiích.

Právě toto je důvod, proč jsem napsal tento článek. V našich životech bojujeme s mnoha věcmi. Zapomeňme proto na ně a dejme si dnes za cíl vybojovat jen den jediný souboj. Souboj s námi samými. Souboj s našim biasem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *