Manipulace v práci

Manipulace v práci je téma, o kterém se mluví málo a často je pro lidi těžké ho rozebírat. Jedná se ale o věc, která se s vysokou pravděpodobností dotkne všech zaměstnaných ve všech odvětvích.

Řekněme si to narovinu. Člověk, je tvor sobecký.  Málokdo to přizná, ale lidem záleží v první řadě na nich samotných a dále na jejich rodině a blízkých. Nemyslím to nijak pejorativně. Je to něco, co je nám vrozeno od přírody, abychom byli schopni se spolehnout sami na sebe a postarat se o své bližní.

 

V pracovním životě tomu není jinak. Manažer kope za své oddělení, specialista za svou specializaci, právník za svého klienta (a svůj případ).

A právě z tohoto jednoduchého fundamentálního důvodu se do pracovního života vkrádá tzv. manipulace.

Jak se dá manipulace poznat?

Pojďme si uvést pár typických příkladů:

  • Zákulisní povídání o jedinci s úmyslem manipulovat lidi, či situaci.
  • Brojení člověka proti jinému na poradách nebo v zákulisí, často se opakuje.
  • Upozorňování na problémy, které se staly jinde pro odvedení pozornosti.
  • Zveličování situací a problému, aby po jejich vyřešení přišla větší odměna.
  • Neustálé lichocení a vnucování se do přízně osoby v zájmu “manipulátora”
  • Pravidelná manipulace lidmi ze svého okolí za účelem zisku.

V čem je manipulace nebezpečná?

Manipulace je věc, která se dříve nebo později dostane “všude”. Nebezpečná je hlavně v tom, že je velmi těžké jí identifikovat a řešit. Čím větší organizace je, tím těžší je tento neduh řešit. Často se  firmy (převážně ty velké) snaží “pročistit vzduch” pomocí různých restrukturalizací, ale málokdo má odvahu doopravdy identifikovat problémové personální součásti.

Pojí se s tím také vysoké finanční náklady. Další nevýhodou je to, že se firmy spolehnou na to, že lidé odejdou sami, ale tady zdůrazňuji – dobře situovaný manipulátor sám neodejde. Proč by to také dělal, mývá lepší podmínky než ostatní, je s ním často zacházeno mnohem lépe než s ostatními a mývá i méně práce než zbytek týmu.

Nebezpeční se skrývá i v tom, že manipulování má vliv na spoustu lidí okolo “manipulátora” a poškozuje je. Bohužel platí i pravidlo, že “politici” se udrží v práci mnohem déle, než lidé s rozdílným přístupem.

Během čtení tohoto článku si ale pravděpodobně pokládáte otázku “co s tím?”.

Řešení těchto situací není jednoduché a neexistuje ani jedna, všespásná rada. Ku prospěchu manipulátora totiž často mluví pravidlo “slovo proti slovu” nebo “on to vnímá jinak”. Navíc je vždy jednodušší být způsobovatel problému, než ten, kdo se ho snaží vyřešit.

Přesto ale existuje naděje. A tou je dialog více stran. Manipulace se zcela jistě netýká pouze vás, ale více lidí. Tyto praktiky se také velmi často opakují. Přirozeně naslouchejte lidem kolem sebe, pokud někoho něco štve, tak to často dříve nebo později ventiluje (nejčastěji mimo zdi práce). Pokud bude situací více, tak dbejte na to, ať máte k ruce vždy konkrétní příklady, kdy k manipulaci došlo a koho/čeho se to týkalo.

Bohužel je lehčí kritizovat, než chodit s řešením, je snazší bourat, než stavět, však to znáte…

Druhá věc, která velmi pomáhá je často mindset člověka, který má pravomoci situaci řešit.

Pokud mu záleží na blahu týmů i lidí a dostane konstruktivní evaluaci situace/situací, tak je reálná šance, že se problém vyřeší (a pokud ne, tak minimálně bude vědět, že se něco děje a že to na tým nemá dobrý vliv).

Proto to nejhorší co můžete udělat je mlčet a “nechat si to pro sebe”. To nepomůže nikomu jinému než manipulátorovi.

Ne všechno je manipulace!

Pozor! Ne všechno co se nám ale nelíbí je hned manipulace. Důležité slovo pro identifikaci tohoto nešvaru je kvantita.

Pokud se v našich očích zachová jednou dvakrát za delší dobu jako politik či manipulátor, tak to určitě neznamená jím opravdu je.

Lidé, kteří záměrně manipulují se svým okolím tak činí často a celkem pravidelně. Většinou po odhalení manipulace sekají chvíli latinu, aby to vypadalo, že se snaží, ale než se nadějete, tak přijde další rána.

Tím ale určitě neříkám, abyste někoho sledovali či cokoliv na toto konto. Mějte jen zvýšenou pozornost a pokud se dozvíte od ostatních, že zažili něco podobného, tak se nebojte si ho vyslechnout a přidat k vaší zkušenosti do vašeho mozkového uložiště. Jedná se totiž o zapeklitý problém a ten chce čas.

Sepsat tyto řádky mi trvalo dlouho, přes dva měsíce. Nesčetněkrát jsem je přepisoval a předělával, až jsem si uvědomil, že zpracovat toto téma nikdy nepůjde dokonale, ani “nekontroverzně”. Proto prosím berte tento článek jako upozornění na problém, se kterým se s železnou pravidelností setkávám již více než šest let a který se mi dařilo řešit jen postupem času a metodicky, viz. řádky výše.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *