Typy lidí na každém pracovišti. Část první.

Lidi jsou prostě úžasní. Každý člověk je individualita, každý se dívá na věci trošku jinak, přesto ale lze všechny do jisté míry rozsegmentovat podle toho, jak se chovají na pracovišti. Jdeme se na to podívat!

Otázka dnešního článku zní – na koho v práci můžu narazit? Jací tito lidé jsou? Ke každému typu přidám i odborná označení, abyste si mohli vygooglit další detaily.

Díl první – Analytici

 

Architekti (INTJ-A /INTJ-T)

Jsou velmi vzácní (0,8 – 1 % populace), inteligentní, schopni vymyslet i velmi komplikované strategie na roky dopředu. Povahově jsou uzavření, velmi zvědaví a kvůli svému intelektu i pracovně osamocení. Pokud jim řeknete, že vize je vyrobit nové auto, tak vám připraví vyčerpávající analýzu postupu, nákresy, swotky a spoustu dalších informací. Architekti potřebuji velmi pečlivé, metodické vedení, které s nimi reálně umí pracovat. Jinak buď odejdou, nebo zabřednou do rutiny a přijdou o svůj neuvěřitelný potenciál.

 

Logici (INTP-A / INTP-T)

Logiků je mezi námi asi 3%. Jak už název napovídá, logici si vše zdůvodní dle ehm..logiky. Pokud o něčem vedou argumentaci, tak jí vždy podkládají fakty, nebo jejich pohledem na věc. Není proto náhodou, že bývají skvělí vědci, filozofové nebo učitelé.

Na pracovišti je pak poznáte tak, že jsou velmi pragmatičtí a často říkají, že si rádi zakládají svá rozhodnutí na faktech a datech. Během konverzací pak rádi skáčou z jednoho témata na druhé a někdy až blábolí. Proč? Protože vše souvisí se vším, jak pravil jeden filozof 🙂

Velitel (ENTJ-A / ENTJ-T)

Jak už název napovídá, Velitel je vůdčí typ. Velmi dbá na časovou efektivitu a na své vlastní úvahy. Velitel/ka využívá své sebevědomí, znalosti a asertivitu k tomu, aby si prosadil/a svou vizi. Mnohdy jsou považovaní za necitlivé a “brutálně racionální”. Introverti a altruisté z nich mohou mít noční můry. Na druhou stranu bývají velmi úspěšní a umějí se dobře pohybovat na pomyslném kariérním žebříčku.

Diskutér (ENTP-A / ENTP-T)

Diskutéři se vám vždy a ke všemu vyjádří. Zpětná vazba je v jejich slovníku na denní bázi. Lidé s touto osobností jsou tzv. ďáblovi advokáti. Libují si v cupování argumentů a názorů, ideálně před zraky ostatních. Samozřejmě s odvoláním na to, že jde o jejich názor, či zpětnou vazbu.

Zkrátka jde o nekompromisně upřímné lidi, se kterými pokud jste s nimi na stejné vlně, tak vám pomohou v prohloubení vašich myšlenek a úkolů, pokud ne…

 

A tímto končí první díl této série. Příště se podíváme na diplomaty.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *