Finále série Typy lidí na každém pracovišti. Část čtvrtá.

A je to tady. Finále. Máme za sebou Analytiky, Diplomaty a Strážce. Zbývají už jen průzkumníci. Jdeme na to.

Virtuoso (ISTP-A / ISTP-T)

Podle názvu to tak nemusí znít, ale Virtuoso je ten člověk ve vašem okolí, kdo je prostě dobrodruh. Má touhu objevovat neznámé, nemá moc silný “pud sebezáchovy” a je pro každou špatnost. Nejsou to ale jen hyperaktivní dobrodruhové, můžou to být i introvertní kreativci nebo vynálezci. S Virtuosem se jejich přátelé nikdy nenudí. Jinak už by ale mohly mluvit jejich drahé polovičky. Specifické na nich je také to, že se zajímají o spoutu různých aktivit a odvětví, které jim zrovna “padnou do oka”.

Jak s nimi jednat?

Virtuoso je těžko předvídatelný a proto “ho tak musíte brát”. Pokud ale plánujete výlet nebo plány na víkend, tak zde máte ideálního parťáka, co vždy něco vymyslí. Další specifikum je jejich (ne)schopnost pracovat s emocemi a jejich předvídání. Pokud vás něčím urazí, reálně to tak nemyslí. Jenže to je v dané situaci těžké pochopit, že?

Jak je manažersky vést?

Zde by se hodilo smazat slovo “manažersky”. Virtuoso potřebuje leadera, který jim dá prostor a volnost. Nechte je se vyblbnout a řekněte zbytku týmu proč tomu tak je. Jinak to s nimi zkrátka nejde…

Dobrodruh (ISFP-A / ISFP-T)

Dobrodruh je například ta kolegyně, která vás ráno obdaruje krásným úsměvem a za hodinu vás už zpraží za sebemenší hloupost. Zároveň tu ale máme dalšího “umělce/umělkyni”. Milují svobodu, jsou velmi kreativní a nesmíte je tlačit ke zdi.

Na rozdíl od Virtuosa jsou Dobrodruzi schopni i riskovat jen proto, aby ukojili své touhy a aspirace. Extrémní sporty, hazardní hry, to vše jim nevadí. Naopak.

Jak s nimi jednat?

S rezervou. Jejich náladovost nemá nic společného s vámi. Nechte je, aby vedli např. týmové aktivity. Pokud vymyslí nějakou extra šílenost, tak jim navrhněte kompromis, budou s tím v pohodě. Dávejte si ale pozor, Dobrodruzi mají silnou touhu prosazovat “svojí”. Můžou být také schopní manipulátoři.

Jak je manažersky vést?

Nebuďte vůči nim neústupní. Nechte je občas “vyhrát”. Hodně si ale hlídejte manipulace. Moc dobře vědí jak dosáhnout svého. Dávejte jim projekty, které sedí jejich ambicím a kde se můžou i spálit. Nenechají se totiž odradit.

Podnikatel (ESTP-A / ESTP-T)

Asi nejlíp popíšu podnikatele na příkladech – Eddie Murphy, Rocket ze Strážců Galaxie, nebo D´Artagnan ze Tří Mušketýrů. Zkrátka extrovert. Podnikatelé rádi berou věci a situace na sebe. Nebojí se riskovat a dělat těžká rozhodnutí. Mají totiž dobré logické myšlení.

Jak s nimi jednat?

To je celkem oříšek. Podnikatelé rozhodně nejsou lidi bez ega. Navíc jim nedělají dobře pravidla a regulace. Určitě si vzpomenete na nějakého známého – podnikatele, který nadával kvůli EET nebo jiným vládním předpisům. Zkrátka jsou to lidé, kteří se neštítí podvádět, aby dosáhli svého, mějte to na paměti. Pokud si je budete chtít získat, tak cilte na jejich ego.

Jak je manažersky vést?

Hodně složitě. V zásadě se dá říct pragmaticky a tak, aby k vám cítili dávku respektu. Jakmile vás nebude Podnikatel/ka respektovat, máte zaděláno na problém. Podnikatelé si všímají i opravdu malých změn a detailů a často chtějí vysvětlení.

Jelikož jsou citliví na své okolí, tak jsou citliví i na způsob vedení. Takže suma sumárum – chvalte je, ale ne moc. Odpouštějte jim, ale nebojte se i rázněji zasáhnout a ukázat jim hranice. Vysvětlujte jim, na co se ptají – ale racionálně, chladně a logicky. Nedejte jim prostor strčit vás do kapsy. Pokud vás totiž budou respektovat, tak za vámi půjdou.

Bavič (ESFP-A / ESFP-T)

Musím se přiznat, že mám Baviče moc rád a mám s nimi fantastické zkušenosti. Baviči jsou ti lidé, kteří někam příjdou a atmosféra se rázem zlepší. Jsou to lidi, kteří “kouknou a vidí”. Milují život, jsou tu pro druhé a nikdy se s nimi nenudíte.

Úžasné na nich je to, že by se pro druhé rozkrájeli. Umí ostatní motivovat, podporovat a hlavně – upřímně se o ně zajímá.

Mají ještě takovou superschopnost a to je estika. Tím se vracím ke “kouknu a vidím”. Baviči mají neobyčejný cit pro módu, design a umí udělat věci a místa krásnými.

Jak s nimi jednat?

Opatrně. Baviči jsou nekonfliktní a citliví. Buďte takoví i k nim. Asertivita a direktivnost jsou zde aboslutně k ničemu. Ukažte jim, že tam pro ně jste a oni vám to tisíckrát vrátí. Pokud se o nich bavíme v osobním životě, tak platí uplně to stejné. Jsou to z drtivé většiny dobří lidé a tak k nim přistupujte.

Jak je manažersky vést?

Velmi podobně jako v předchozím odstavci. S pochopením a určitou dávkou něhy. Chvalte je, podporujte a odpouštejte jim. To je ta nejlepší investice. Bavič je v podstatě opakem Podnikatele a to vypovídá hodně. Mimochodem, pokud pracujete někde, kde je neformálnější firemní kultura a někde objevíte Baviče – tak je berte. Zapadnou k vám perfektně.

 

A to je vše přátelé. Probrali jsme všech 16 MBTI typů. Jak se vám tato série líbila? Našli jste se v ní?

Doufám, že ano 🙂 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *