Zamítání kandidátů. Je to opravdu taková věda?

Zamítání kandidátů je na HR stále aktuální téma. Pokud mám být upřímný, tak nechápu, proč se stále tolik řeší. Ve vzduchu věčně visí otázka kapacit a způsobu provedení. Vtipné je, že po x letech a nespočtu rozhovorů s kandidáty, existuje jen jeden správný způsob jak pro HR, tak i pro zájemce o práci. Pojďme se na to podívat.

Překážka

Proč většině kandidátů na našem trhu přichází zpráva ve stylu “Dobrý den Marcelo, děkujeme za váš zájem o pozici XY,  ale tentokrát jsme vybrali vhodnějšího kandidáta”.  Jo, fakt, takovýhle hrůzy v roce 2022 pořád zahlcují náš trh.

Přitom se jedná o nejhorší a nejnepříjemnější druh zpětné vazby. Je nekonkrétní, neosobní a neobsahuje žádný důvod. A proč se tomu tak děje? Protože prý nejsou kapacity. Pojďme si tedy propočítat tuto zdánlivou překážku. Náborář by na fulltime neměl mít pod sebou víc než cca 11 pozic. Průměrný celkový počet přihlášených na inzerát dle dat LMC se pohybuje okolo 20 (za měsíc).

Sečteno a podtrženo (+ pokud vezmeme v úvahu, že pracujeme 40 hodin týdně) nám vychází to, že při 20 reakcích (pokud máte opravdu štěstí) na inzerát za 20 pracovních dnů je to cca 10 lidí k zamítnutí denně,  to není moc…

 

Způsob

Jak ale zamítat lidi rychle, efektivně a dobře? Z čísel vyplývá sice to, že to není moc, ale také to, že to může hezky rychle naboptnat. Půjdu ale rovnou k věci. Za mě je nejlepší způsob, kterým jsem zamítnul tisíce profilů, vlastně jen jeden. Editovatelná šablona.

Připravte si opravdu hezký email, ať už v ATS nebo v e-mailu a nechte si prázdné místo u jména a u důvodu zamítnutí. Když pak koukáte na CV, tak už víte, co chybí a proč jste kandidáta nevybrali. Tak mu to dejte vědět. Na férovku, popravdě. Nic víc v tom není.

Zamítání po setkání s kandidáty

Pokud HR kandidáty fyzicky vidělo, nebo s ní/m proběhl delší videocall, vždycky dávejte telefonickou zpětnou vazbou, neposílejte email !!!

Není nic horšího, když se člověk těší na to, jak dopadl a přijde mu do schránky korporátní hnusošablona, viz. začátek článku. Udělejte si těch pár minut a dejte si práci s tím člověku zavolat. Princip je stejný jako u šablony. Můžete říct něco ve stylu “nebudu chodit okolo horký kaše, teď to nevyšlo proto, že jsme se nakonec rozhodli pro kandidáta, který líp ovládá SQL a Tableau, co se nám u tebe ale hodně líbilo byl přednes a přístup”. Bylo vidět, že tě data opravdu baví. Kandidát/ka se pak maximálně doptá, poděkuje a vy, jako hr, budete mít hned lepší pocit a taky zpětnou vazbu.

Závěr

Tento článek jsem chtěl napsat už dávno, protože každé písmenko vychází ze zpětných vazeb lidí, které jsem potkal na pohovorech. Drtivá většina lidí se diví, že se s kolegyněmi ozýváme do dvou dnů, případně, že se vůbec ozveme. Právě tohle se musí v našem oboru změnit. Jinak se nezmění ani vnímání “HRistů”, které je ne vždy pozitivní.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *