Reálné využití AI je tady. Text & Audio.

AI je téma o kterém se teď mluví úplně všude a není divu. Píše se rok 2022 a já mohu bez jakékoliv náznaku clickbaitu říct, že AI můžeme všichni používat už dnes.

Na úvod bych ale ještě rád uvedl, že toto nebude článek, který má AI nějak extra propagovat, mám k ní totiž celou řadu výhrad.

Pokud nemáte čas číst, tak můžete sáhnout po audioverzi zde:

Výhrady first

Jak už to s technologiemi bývá, tak za každou z nich stojí člověk, aneb firma. Firmy mají primární cíl vydělávat peníze a zvyšovat zisky. Proto s raketovým nástupem popularity AI souvisí i obří zodpovědnost a pokud se bezhlavě začne zavádět, tak se může velmi rychle stát, že se vymkne kontrole. Ostatně už první beta testy např. OpenAI rychle ukázaly, že se dá s troškou snahy algoritmus “ukecat” k výrobě bomby atd.

Sám jsem zkoušel ukecat mou AI ke kontroverzním  (je mazec, že používám se samozřejmostí slovní spojení “mou AI”…) tématům a naštěstí jsem neuspěl a dostal červený “warning”. Jiní ale byli úspěšnější a získali recept na např. Molotovův koktejl.

Zpět k firmám a korporacím stojícím za vývojem AI. Vsadím se, že vás napadá, že spousta těchto nástrojů jsou open source, ale postupem času se i ty jistě dostanou do vlastnictví velkých firem a začne se zneužívat a monetizovat. Jak to vím?

Protože se nikdy nestalo to, že by se v historii lidstva jakákoliv technologie nezneužívala v něčí prospěch…

Takže suma sumárum, mám obavu o naše osobní data, ještě větší ztrátu soukromí a integrity. V tomto je AI jednoznačně hrozbou. Ostatně i do AI se registrujeme – poskytujeme data.

Pryč s výhradami, jdeme si hrát!

Dystopický úvod je za námi a jdeme si hrát! Ukážeme si konkrétní nástroje, které si můžete osvojit během pár minut i vy. Jasně, nejsou dokonalé, ale jsou až děsivě blízko.

Píšeme s Copy.ai

Jako první nástroj, který je na pomezí využitelnosti v češtině je copy.ai . Zaregistrujete se, vyberete si jazyk, kterým má Copy psát a už si jen necháváte vygenerovat, co je potřeba. Dokonce umí i určité “tóny” psaní.

Jen se podívejte na ukázku, kterou jsem směřoval na můj blog. Toto psala AI Vlastička. Celé mi to zabralo asi tak minutu…

Tento blog je určen nejen personalistům, ale také všem nadšencům do moderních technologií a trendů ve světě lidských zdrojů. Najdete zde nejen mé názory na aktuální témata, ale i nové nápady a jejich uplatnění v praxi. Stránky jsou určeny lidem, kteří hledají řešení různých problémů, které se při jejich práci objevují.

Mluvíme s MicMonsterem / SpeechAIR

Předčítat text už umí kdeco, ale z mého pohledu to zdaleka nejlépe dělá MicMonster. SpeechAIR je případnou alternativou, ale za mě ne tak propracovanou a navíc je mnohem dražší.

Za Micmonster dáte okolo trojky a budete ho mít na věky věků. Zpět ale k funkcionalitám. Obě AI umí češtinu. MicMonster dokonce umí různé typy a tóny hlasu. Navíc se jedná už o tak realistický zážitek, že vás to až vyděsí. Například si můžete vzít oblíbený časopis v .pdf a udělat si z něj za pár sekund audioknihu. Nebo například můžete takto poslouchat zápisky z meetingů, znění smluv apod.

OpenAI, aneb ten nejmocnější na závěr

Tu nejopulentnější AI jsem si nechal na konec. OpenAI je sice teprve v Beta verzi, ale už i tak se jedná o nejpokročilejší AI pro každodenní interakci. Zeptejte se jí na cokoliv (bezpečného) a dá vám odpověď. Samozřejmě i v češtině. Zeptejte se, kde najdete výzkumy Gallupova institutu v pdfku, nebo si nechte složit píseň.

Nechte si vygenerovat přesné znění zákona na jakékoliv téma, zeptejte se na to, jak vychovávat psa a jaké doplňky jsou nejzdravější a nejlíp hodnocené nezávislými testy…

Zkrátka OpenAI bude již velmi brzy naprostým standardem v našich životech, jako je třeba Google či sociální sítě.

Závěr, aneb zpět na začátek

A tím se dostávám zpět k obavám. Jak to bude s OpenAI a dalšími AI, které nebudou regulované? Bude to zneužitelné? Vzniknou kvůli tomu chyby, protože lidé přestanou platit za kvalifikované profíky? Začne se brutálně monetizovat a sbírat naše data?

Odpověď na tuto otázku nám dá až budoucnost.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *